Skip to main content

Nový úvěr pro Kladno

Velká část komunální politiky se může zdát jako nepodstatný balast, taková ta pěna dní. Lidi řeší, kde je posekáno a kde není, ale to opravdu důležité, tedy peníze, to veřejnost moc nezajímá nebo se o tom nedozví.

O stovkách milionů se tak většinou rozhoduje bez valného zájmu, voličů během několika vteřin. Teď se hlasovalo o novém úvěru pro Kladno. 1,3 miliardy nejsou malé peníze. Na co si Kladno potřebuje půjčovat?

Úroky jsou na minimu, takže by byla škoda toho nevyužít. Městský úvěr se refinancuje a zároveň s tím se navyšuje úvěrový rámec na 1,3 miliardy.

Neznamená to, že se město ihned víc zadluží. Tyto peníze budou z části sloužit na refinancování stávajícího dluhu ve výši 600 milionů. O tom, zda se vyčerpá nebo nevyčerpá dalších 775 milionů se bude z velké části rozhodovat v následujícím volebním období. Splácení je odložené, dluhy bude platit až ten, kdo se na radnici dostane v roce 2026. A splácet se bude do roku 2041.

1300

celková výše nového úvěru

600

refinancování stáváních úvěrů

700

na budoucí investice

Důležité je dodat, že město není stát, peníze si nenatiskneme, takže při 1,3 miliardě dluhu narazíme na dluhovou brzdu. Na co tyto peníze Kladno potřebuje? Investice můžeme rozdělit na dvě části:

Na co tyto peníze Kladno potřebuje?

Investice můžeme rozdělit na tři části:

Nezbytné opravy

  • Zimní stadion – výměna střechy 225 mil. (probíhá)
  • ZŠ Norská – zateplení a větrání 48 mil. (probíhá)
  • MŠ Vrchlického 30 mil. (probíhá)
  • Opláštění věžových domů. 150 milionů (velmi optimistický odhad)
  • Budova energocentra + technologie ledové plochy u zimáku 100 mil.
  • MŠ Svojsíkova 40 mil.

Celkem: 523 milionů. Přičemž na část nejspíš Kladno získá dotaci.

Pokud vše půjde dobře, tak polovina bude hrazena z úvěru. Zbývá nám možnost půjčit si 438 mil.

Strategické investice

Investice které Kladno potřebuje k dalšímu rozvoji.

  • Most Sítná – Jednoduché. Most se opraví nebo spadne. 300 mil.
  • Napojení průmyslové zóny Poldi na dálnici. 150 mil. (odhad)

Realizací těchto dvou investic je zbývající část rezervy vyčerpaná. Na most ani na napojení na dálnici žádné větší dotace vypsány nejsou.

Kapacita čističek

  • Čistička Dubí 100 mil.
  • Čistička Vrapice 85 mil.

Čističky většina voličů neřeší ale patří ke strategické infrastruktuře stejně jako energetické sítě nebo silnice. Nyní už jsme na hranici kapacity a díky tomu se Kladno nemůže rozvíjet.

Ve stručnosti bez čističky bude Kladno stagnovat a bude chudé. Ten, kdo navýší kapacitu, zajistí, aby se Kladno mohlo rozvíjet a prosperovat. Proto jsme navýšení kapacity začali řešit ihned v roce 2019 a pokud vše půjde dobře, příští rok město získá stavební povolení.

navyseni kapacity cistirny odpadnich vod kladno vrapice

To, co jde zde vypsané jsou zásadní projekty, které se udělat prostě musí, bude jedno zda radnici sedí Ota nebo Pavel a to jsme 185 milionů za limitem.

Který z těchto se má dělat v příštím roce? Žádný. Vedení města chce úvěr v příštím roce čerpat na předláždění hlavní třídy a náměstí Svobody.  

Osobně mě opravdu štve ukončení projektu napojení cyklostezkou do Prahy a zpoždění stavby nového Sítenského mostu. Na cyklo napojení na Prahu mohlo Kladno jedině vydělat, most je strategicky důležitý. Tak snad za rok.

Doufám, že jste si udělali obrázek o tom, jaké problémy Kladno řeší nebo bude řešit v dalších letech. Přeji hezký den.

Přijetí úvěru. Příloha pro zastupitele. Nutné a zásadní investice

Aby vám nic neuniklo

Souhrn nejdůležitějších informací z Kladna každý měsíc do mailu.