Skip to main content

Nemáme bezdoplatkové zóny, budeme mít nový kruhák a schody. Socha Rodina je zpátky a kdy se dozvíme, jak bude vypadat výšková budova v Kročehlavech? Září je skoro za námi a tohle je vše co potřebujete vědět o dění na Kladně v pěti minutách. Tak jdeme na to.

Aby vám nic neuniklo

Souhrn nejdůležitějších informací z Kladna každý měsíc do mailu.

  Bezdoplatkové zóny

  Hned zpočátku září odebral Ústavní soud obcím pravomoc zavádět bezdoplatkové zóny. Šlo o pojistku, která obcím umožnovala zasáhnout proti nepřizpůsobivým a obchodníkům s chudobou. Novelu zákona, která toto umožnila, připravila ODS v roce 2016.

  Bohužel Ústavní soud teď možnost využívat bezdoplatkové zóny zrušil plošně na celém území republiky. Radost z toho mají určitě místní Piráti a Zelení. Já radost nemám.

  Prostě asi až na výjimky nikdo nestojí o to, aby se na Kladně opět otvíraly ubytovny jako byla tato nechvalně známá v Americké, kterou se nám podařilo uzavřít v roce 2019. Celkově se ukazuje, že je problém potřeba řešit na vládní úrovni, z pozice města je to spíš snaha ucpat díry kterými teče do děravé lodi.

  Dál už něco veselejšího.

  Okružní křižovatka u zimáku

  Právě tady za mnou začala stavba okružní křižovatky. Zmizí semafory a spíš symbolicky se tak začne se stavbou u které většina nevěřila, že se jí dožije. Modernizace trati Kladno – Praha. Ještě se nebude kopat do kolejí, ale kruhák u zimáku je jednou z prvních etap projektu. Aby nevznikaly kolony bude se o několik týdnů později stavět okružní křižovatka na křížení ulic Železničářů a Josefa Čapka.

  Do budoucna se doprava v těchto místech kompletně změní. Výjezd z města nebude přes šraňky, na které jsme zvyklí. Ulice Petra Bezruče bude zaslepena hlavní cesta na dálnici a Vekou Dobrou povede ulicí Jateční podjezdem pod tratí. Za tratí se potom napojí Sportovců.

  Nové schody Rudolfa Knotka

  Při refinancování úvěru pro město jsme za ODS navrhli, aby peníze, které bude mít Kladno navíc, šly do infrastruktury tedy do oprav chodníků a silnic. Díky tomu pokračuje oprava Průchovy ulice a zbylo i na další investice.

  Začala tedy oprava nejdelšího schodiště v Podprůhonu. Tedy spíš než oprava celková přestavba. Vše jde podle projektu, který jsem zveřejnil v minulém roce. Vedle schodiště v místech, kde bývala vyšlapaná cestička vznikne menší chodník pro kočárky.

  Participativní rozpočet.

  Někdo ho zatracuje, jiný velebí… Teď můžeme na Kladně vidět dvě ukázky toho co se stane, pokud lidé rozhodují o investicích hlasováním sami.

  Před šesti lety byla z náměstí Jana Masaryka při rekonstrukci odstraněna socha Rodiny. V roce 2019 projekt návratu sochy na původní místo přihlásil spolek Halda do participativního rozpočtu Středočeského kraje a díky velkému zájmu veřejnosti, se podařilo získat finanční prostředky na renovaci a navrácení uměleckého díla. Teď je tedy díky hlasování Kladeňáků socha zpátky tam kam patří.

  Návrh na umístění mozaiky byl přihlášen do participativního rozpočtu Kladna dva roky zpátky.  Byly kolem toho trošku peripetie ale teď je výsledek je na místě. Novou mozaiku najdete na výměníku TEPA ve švýcarské ulici za Kauflandem.

  No, a to největší nebo spíš nejvyšší nakonec. V minulém roce jsme představili veřejnosti záměr postavit tady na okraji Kročehlav výškovou budovu. Nebudu hodnotit samotný prodej, důležité je nyní to, aby tady vyrostla opravdu dominanta města.  Tedy budeme po investorovi požadovat kvalitní architektonické zpracování a bezbariérové napojení na Kročehlavy. Dále budeme chtít, aby peníze získané z prodeje šly na opravy okolního sídliště, a pokud má jít o dominantu města, tak na vrcholku veřejně přístupnou terasu s výhledem.

  Investor má nyní rok na to, aby připravil studii, která nám ukáže, jak bude nová stavba vypadat. Tu musí následně schválit zastupitelstvo. Pokud k tomu dojde, má poté tři roky na získání stavebního povolení.  Stavět by se teoreticky mohlo zhruba za čtyři roky.

  To je pro dnešek vše.

  Mějte se fajn a přeji hezký den.