Skip to main content
Články

Ubytovna Americká končí zítra

By 30. 9. 201912 července, 2021No Comments

Zítra se má zavírat ubytovna Americká. Většina obyvatel si našla náhradní ubytování. Z těch zbývajících si nezajistilo ubytování 5 rodin. 10 dospělých a 24 dětí.

Dnes jsem se byl podívat na místě. Obyvatelé ubytovny tvrdí, že jim nikdo nepomohl a že jim úřady nabídly pomoc s hledáním ubytování až nyní. Není to pravda! Situaci intenzivně řeší sociální odbor od chvíle, kdy jsme informaci o zavření ubytovny dostali. Tedy více než měsíc. 

Uvidíte, že zítra až bude nejhorší kladenská ubytovna v Americké vyklízena, budou kolem kroužit televize a dojímat se nad příběhy lidí, kteří „měli smůlu“. Neměli smůlu. Náhradní ubytování bylo nabídnuto všem. Mnozí našli místo v ubytovnách v jiných městech. Ti co na ubytovně zůstávají, nabídky odmítli a čekají doslova na poslední chvíli. 

Ve chvíli kdy jsem tam byl, správcová naléhala na rodiče dětí, ať konečně začnou obvolávat ubytovny, které mají volné kapacity. Čísla mají vytištěná. Pokud nemají na kredit, mohli jít na úřad, kde by jim náhradní ubytování pomohli obvolat. Nezvedl se nikdo. 

Je absolutní nesmysl co tu někteří tvrdí v diskuzích, že by město nikomu nepomohlo a že situaci neřešíme. Úřad vše řeší a většině lidí ubytování pomohl najít. Chci tímto poděkovat lidem ze sociálního odboru kladenského magistrátu za to, s jakým nasazením situaci řeší. 

Už jsem to psal několikrát. Stát při rozdělování sociálních dávek, doplatků na bydlení a obecně v oblasti sociálního bydlení fatálně selhává. My děláme vše, co je v našich silách, abychom obchod s chudobou na Kladně eliminovali. Na sociálních dávkách v tuto chvíli Kladno nevyplácí ani korunu.