Skip to main content
Články

Supermarkety na Kladně

By 8. 2. 202012 července, 2021No Comments

Včera byla na ČT velká reportáž o
Prodejen spadajících pod velké obchodní řetězce je nyní víc než jeden a půl tisíce. Jejich síť v přepočtu na obyvatele je jedna z nejhustších na světě. Kladno potom patří ve poměru prodejní plochy na obyvatele na vrchol pomyslného žebříčku.

Samozřejmě se natáčelo i Na Růžovém poli, kde má vzniknout další prodejna. Tady je krátké shrnutí dosavadního vývoje:

Pokud by šlo jen o změnu územního plánu, s velkou pravděpodobností by se záměr stavby hypermarketu podařilo zvrátit nebo alespoň výrazně upravit projekt. Bohužel, exprimátor Volf nám tu po sobě zanechal pro město extrémně nevýhodnou plánovací smlouvu podepsanou čtrnáct dní před volbami. Smlouvu jsme nechali posoudit právními kancelářemi, které patří mezi TOP v ČR. Shodují se v tom, že smlouva nejde vypovědět, aniž bychom se nevystavili riziku arbitráže a platby mnoha set milionových náhrad za zmařenou investici.

Iniciativa Zachraňte Růžové pole se snažila změnu územního plánu napadnout soudně, přičemž prohrála. Investor na třetí pokus získal od kraje souhlasné stanovisko k EIA (Vyhodnocení vlivů na životní prostředí). Nyní jsme v situaci kdy, pokud nebude vůle investora, jediné, čeho je možné dosáhnout, je oddálení výstavby o několik měsíců. Protože máme podepsanou již zmíněnou plánovací smlouvu, nejde zasahovat do umístění stavby. To je z mého pohledu prohraná bitva a jediné, co má smysl, je snažit se s investorem dohodnout. Chceme od investora benefit pro město a zejména obyvatele kteří bydlí v okolí.

Několik set parkovacích míst bez závory to je úplný základ, na kterém (doufám) máme v tuto chvíli shodu. Další změny, kdy by mělo být více zeleně v areálu, na střeše a výsadba do sídliště… to je v jednání. Za mě investor nevypadá, že by chtěl jít s městem do války, pokud to nebude nezbytně nutné. Pokud je to možné, vyšel by městu vstříc, je tedy otázka proč bývalé vedení nic nevyjednalo. Větší kruhový objezd na místě, kde je kruhový objezd, to opravdu není benefit pro město. Pamatujete, jak exprimátor Volf sliboval sportoviště? Tak realita je taková, že nevyjednal ani dětskou houpačku. Těžko nyní hodnotit, zda šlo o do nebe volající neschopnost, nebo záměr.

Pro srovnání uvedu další supermarket, který by měl být na Pražské křižovatce. Krabice s nulovou přidanou hodnotou, ke všemu značka, která je několik set metrů dál.

Tam se naštěstí minulému vedení nepodařilo narychlo uzavřít plánovací smlouvu. Po několika jednáních s investorem se nám podařilo záměr kompletně změnit. Místo supermarketu bude nižší zástavba. Směrem u silnice by měl být dům s pečovatelskou službou pro seniory, směrem k opravenému TK Kročehlavy potom několik menších bytovek. Většina parkování bude pod zemí.
Když se chce, tak to jde…