Skip to main content
Články

Street art

By 26. 5. 201912 července, 2021No Comments

V neděli ráno si chodím zaběhat. Po lese je to nuda, běhám po městě. Většinou jen tak bez cíle, dneska jsem cíl měl. Běžel jsem se mrknout na opěrnou zídku u autobusáku. Opěrná zídka autobusáku je teď legál. Místo, kde můžou lidi malovat bez toho, aby se museli někde plížit po nocích a riskovali, že dostanou pokutu.

Výsledek vidíte tady. Jak se z takové zídky stane legál a co bude dál?

Před několika týdny oslovil Centrál magistrát s tím, že by zaplatili americké malířce Emily Eldridge aby na Kladně něco namalovala. Město povolilo pomalovat zídku naproti Centrálu a opěrky mostu u obchoďáku. Akce odstartovala ohromnou vlnu diskuze. Někomu se to líbilo, někomu ne. Mnozí volali po tom, aby něco nakreslili místní a aby to bylo tak nějak kladenské.

Místním jsme tedy na legál dali opěrku u autobusáku a sloupy u Sítenského mostu.  Včera se do toho pustili. Na autobusáku jsou v kladenských barvách místní reálie. Vápenky, rudné zásobníky, těžební věž, logo Rytířů. Někomu se to bude líbit, někomu ne, to je holt život.

V září proběhne workshop na kterém si to bude moct vyzkoušet každý. My jsme začali připravovat projekt, který až spatří světlo světa, tak kolemjdoucím ukáže kousky z naší historie, na které se mnohdy tak nějak zapomnělo. Zatím to nechám pod pokličkou, ale až to bude, bude to pecka.

Proměna šedivých zdí, která z nevýrazných míst ve městě dělá místa, která si zapamatujete, začala jednou žádostí na pomalování zídky. Jak to skončí, těžko odhadnout…