Skip to main content
ČlánkyVidea

Říjen 2020 – ocenění pro kladenské stavby, nová parkovací místa a oprava podjezdu

By 31. 10. 202012 července, 2021No Comments
Přepis textu:

I když tyhle videa mají ukázat co se děje na Kladně a největším tématem posledních dní byla samozřejmě korona, já se tomu protentokrát vyhnu. Finišují nám tady největší investice roku 2020, kladenské stavby získávají ocenění v soutěžích, tak pojděme raději probrat ty veselejší věci.

Ocenění pro Kladenské stavby

Kladenský vodojem je inženýrskou stavbou, která ztělesňuje pozdní funkcionalismus poloviny 30tých let. Historie vodojemu se začala psát ve chvíli, kdy rada města Kladna zadala Českomoravské Kolben-Daněk, projekt věžového vodojemu s požadovanou kapacitou 800 m3 vody.

Ve spolupráci s kladenskou stavební firmou Hrabě a Lozovský tak za tři roky vznikl vůbec první vodojem na území tehdejší republiky s nosnou konstrukcí kompletně z oceli.

 

Vodojem byl v roce 1996 odstaven. V následujících letech se dokonce několikrát uvažovalo o demolici. Až v roce 2010 padl první návrh na přeměnu budovy v dispečink Vodáren Kladno Mělník a začalo se pracovat na odvážném a projektu konverze.

Plán na konverzi počítal se zachováním stavby, přičemž po demontáži vodní nádrže se měla horní část věže stát jednou z místních architektonických dominant města.  Přestavba byla úspěšně dokončena v roce 2019.

Vodařům slouží věž dvěma způsoby. Prvním z nich je hi-tech dispečink pro infrastrukturu, která zásobuje vodou přes 290 tisíc lidí okresů Kladno a okolí. Druhým je pak unikátní centrum kybernetické bezpečnosti, které chrání vodohospodářskou infrastrukturu.

 

 

Nyní v roce 2020 získal kladenský vodojem ocenění stavba roku.

Ještě před kovidem jsme vyjednávali o možnosti koordinace prohlídkových okruhů tak, aby se lidé z muzea věžáků mohli vždy podívat na prohlídku věže. Doufejme tedy, že jakmile to situace dovolí, bude věž zpřístupněna i pro veřejnost.

A vodojem není jedinou stavbou na Kladně, která v tomto roce získala ocenění

Nové modulární zázemí pro Miners které jsme otevírali v létě, získalo ocenění za inovativní řešení. Mám opravdu radost, že se tahle investice povedla.

Ono čert vem ocenění, ale ještě před rokem vypadalo zázemí pro děti takto. Když šel někdo na záchod, tak mu na hlavu kapalo ze střechy, a i když se lidi z klubu snažili to držet pohromadě silou vůle, dlouhodobě to bely stav objektu neudržitelný.

Nechali jsme zpracovat posudek který ukázal, že demolice staré stavby a její náhrada stavbou novou bude jak rychlejší, tak levnější řešení. A tak vznikla nová modulární stavba. Podle mě ideální řešení pro sportovní kluby. Rychlé, dostupné a flexibilní. Pokud klub do budoucna poroste, je možné zázemí rozšiřovat.

 

Takže stavba roku pro vodojem a ocenění za inovativní řešení pro klubové zázemí.

Jen houšť a větší kapky.

Parkoviště u domu kultury má nový vsakovací povrch a byla navýšena jeho kapacita o 33 nových míst. Nejen parkováním ale živ je člověk, proto jsou krom parkovacích míst součástí projektu i zeleň. Podél ulice Josefa Čapka tak začíná růst nové stromořadí.

 

Do toho probíhá oprava podchodu v ulici Vodárenská. Investice by měla být hotová prosinci. Tady šlo o jednu z prvních akcí, kde si Kladno při vypisování tendru dalo do hodnotících podmínek krom ceny taky termín. Tak doufejme, že v této praxi bude město do budoucna pokračovat.

 

V příštím roce potom ještě bude vyměněna lávka. Ta stávající bude nahrazena ocelovou konstrukcí, takže výměna proběhne přes víkend a nemusíte se tedy bát, že by to nějak výrazně omezilo provoz.

Co tam máme dál?

Rekonstrukce Štechovy je skoro u finiše. Byla navýšena kapacita parkování o 80 míst, jsou tu nové povrchy a v následujících měsících bude vysázena zeleň. Hotovo by mělo být v průběhu listopadu.

 

Dalším krokem, který byl v plánu pro příští rok je revitalizace okolí Průchovy a rekonstrukce schodů Rudolfa Knotka do Podprůhonu. Obojí je připraveno k realizaci.

 

Schody měly být původně hotové do konce tohoto roku, ale kvůli technologii výstavby, kdy většina stavby je v složitém terénu, byl termín zahájení opravy posunut na jaro 2021.

To je pro dnešek vše, mějte se krásně a neshledanou příště.