Skip to main content
Články

Průzkum štoly a nanorespirátory – Kladno 1.4.2020

By 1. 4. 202012 července, 2021No Comments

Ráno se speleolog souká do štoly, kterou odkryli v pondělí u Panské louky. Není moc velká, uvnitř plná vody. Podle všeho to je součást starého systému na hospodaření s vodou, která dřív patřila k pivovaru. (záběry z vnitřku snad budou během několika dní) Máme možnost to zasypat nebo zachovat. Volíme druhou možnost. Bohužel podle projektanta to nejde u cesty „přiznat“, cihly by nevydržely, během několika let by se to komplet rozpadlo, musí být překryty zeminou.

Podél nové cesty vytvoříme dvě tabulky informující o tom, jak historicky pivovar získával vodu. Štolu opravíme. Ze štoly bude prosakovat voda dál, jak to bylo původně. Na ploše bývalé vlečky budou občas mokřady, přes ty povede dřevěná lávka.

Zjišťujeme, že u bývalé ZOO byla studánka, při opravě parku se to tam vybetonovalo a nad tím místem je kanalizační poklop. Tak to může být zajímavý projekt pro další rok.

V poledne volá paní Bukovská z AVE, že veze 700 nanorušek pro město. Část jde řidičům, kteří rozvážejí nákupy seniorům, část městské policii a většina potom do skladu ve Vašatově kde je budou zítra a v pondělí vydávat od 12 do 14 hodin zdravotníkům spolu s respirátory.

Navečer zjišťuju, že Sáfa Pod Vobrazem točí pivní speciály z okýnka. Bohulibá činnost … ?