Skip to main content
Články

Povstání na vsi

By 12. 5. 201912 července, 2021No Comments

Central nás oslovil, že by rád probudil místní scénu pouličního umění – streetart – k životu. Zaplatil si americkou ilustrátorku Emilly Eldridge, aby na šedivou zeď naproti obchodnímu centru něco namalovala. Tady se přiznám, že v celé akci má prsty Anna Gamanová a já. Když jsem to povolení podepisoval, první, co mě blesklo hlavou bylo, že jsem zvědavý, jak velkou bouři na vsi tenhle podpis odstartuje.


Vizualizace plochy u Centralu. Tady vypadala jinak, na fotkách v novinách taky, tak uvidíme co tam nakonec vznikne.

Krom zdi u zastávky Central jsme se rozhodli povolit pomalovat další plochy, pro takzvaný legál místním umělcům, jmenovitě opěrky Sítenského mostu a opěrnou zeď na autobusovém nádraží. Uvidíme, co tam vznikne. Můžou si tam libovolně malovat. Nikdo jim nediktuje co, a tak to má být.

V případě zastávky u Centralu přijede někdo zvenčí, aby nám provětral dvorek a přinesl svěží vítr. Jen tak na okraj, město to, že v něm vznikne místo, kde se za pár dní spousta lidí ráda vyfotí, nestojí nic.

Mnozí se díky tomu z módu „Kladno je chcíplý město, s**e na to tady pes, někdo s tím něco dělejte“ přepla do režimu. „Ježišmarjá táto, něco se děje, přijedou Američani a berou nám naše hodnoty“.

Ano, šedivé betonové zdi patří mezi to nejlepší, co tu máme. Ideální by bylo založit spolek za jejich zachování. Navíc když se má něco pomalovat, tak výsledku nesmí rozhodovat umělec, ale lidový tribunál. To dá rozum, takhle vzniká umění.

Streetart má různé podoby. Tohle najdete kdesi na Poldovce.

Streetart má různé podoby.
Tohle najdete kdesi na Poldovce.

Jen mě tak napadá, jak by asi vypadala Eiffelovka nebo třeba Sixtinská kaple, kdyby do výsledné podoby Michelangelovi krafal každý, co si šel zrovna kolem s putnou do kašny pro vodu. Jak Eiffelovka tak Sixtinská kaple vzbudila v době svého vzniku pozdvižení na vsi. Malby na opěrné zídce u zastávky Central se jistě nedají s těmito díly srovnat, ale byli jste někdy třeba u pomalovaných zbytků berlínské zdi? Vyfotili jste se u Lennonovy zdi na Malé Straně? Jsou to místa, která si nesete v paměti. Šedivý beton si nikdo pamatovat nebude.

Otázka je co chceme. Chceme, aby Kladno překročilo svůj stín? Chceme, aby Kladno bylo moderním městem kam by třeba občas mohl zabloudit nějaký turista, a přitom viděl něco co si zapamatuje? Anebo chceme, aby tohle město bylo skanzenem své vlastní minulosti, ze kterého každý utíká na víkendy pryč?