Skip to main content
ČlánkyVidea

Opozice kritizuje výběr architekta na představu Sítenského mostu…

By 29. 4. 202012 července, 2021No Comments
 

 Kladenské opozici se nelíbí, že jsme pro architektonickou studii Sítenského mostu vybrali pana architekta Pleskota. Hele lidi já to beru na sebe. Fakt plná odpovědnost. Nesehnal jsem pro Sítenský most lepšího architekta než toho nejlepšího, co v Čechách máme. Člověka, který projektoval obnovu dolních Vítkovic nebo dům pro nejbohatšího Čecha.

Dali jsme architektovi tvůrčí volnost, kdy je hlavním limitem výsledná cena. Samozřejmě výsledek se někomu líbit bude, někomu ne, ale to je holt život. Pro politiky by bylo nejlepší rovnou vybrat projektanta a udělat čistě technickou stavbu, vyhnuli bychom se tak většině problémů spojených s tím, že díky architektovi bude stavba jedinečná. Bylo by to ale to nejlepší pro Kladno? Podle mě ne.

Ti, co nyní kritizují z opozice měli 4 roky na to, aby s tím mostem něco dělali a výsledek? Nic. Nula. Náda. Jediné, co se toho dotýkalo byla studie na metro pod Kladnem, které mělo Sítenským mostem projíždět v proskleném tubusu.

Studie na metro, u které se nakonec ukázalo, že je úplně k prdu z jednoduchého důvodu.  Naši opoziční mudrcové zapoměli, že město je poddolované a rubat tady další tunely pod zemí není úplně košer…

Most se skleněným tubusem

Jen pro srovnání. Studie od vyhlášeného architekta, která určí budoucí vzhled Sítenského mostu, bude stát kolem 1 milionu. Ano zadali jsme to bez soutěže. Taky jsme to mohli soutěžit na cenu a třeba něco ušetřit. Třeba taky ne.

Co myslíte nelitují třeba ve Vatikánu, že na Sixtinskou kapli nebyla soutěž a že to zadali Michelangelovi napřímo?

Určitě by se našel někdo, kdo by to udělal levnější a výsledek by vypadal asi takhle, nebo se mohla sejít komise místních politiků a vybírat nejlepšího umělce. Výsledek by vypadal asi takhle a byl by 10x dražší než v předchozí variantě.

Jen pro srovnání. Pamatujete jak nám tady za 3,5 milionu zazpívala Suzi Quatro? Nebo tu úžasnou soutěž na předražené elekrobajky které město vyšly na 7 milionů? Nepamatujete? Tak to si nepamatujete správně. Žádná nebyla. Jen v těchto dvou případech jsme vyhodili z okna 10 milionů.

Ale abych byl fér. Zadní požadavků na přestavbu Sítenského mostu pošleme i opozičním zastupitelům k připomínkování. Určitě je pro město lepší, když na sebe budeme házet argumenty, a ne nesmysly nebo ještě horší věci, jak o tady v tomhle plátku, jehož informační hodnota má zhruba úroveň písmenkové polívky, blbě hoří ale na sběr psích bobků je stále moc tlustý.

Příkopy by se měly zakopávat, tak uvidíme, zda to ocení.