Skip to main content
Články

Muzeum věžáků Kladno

By 15. 2. 202012 července, 2021No Comments

Představte si, že za vámi do Kladna přijede návštěva. Kam je vezmete? Co jim ukážete? Popravdě moc toho tady nemáme. Tedy přesněji máme, ale není to připravené pro turisty. To se mění.

Dnes proběhlo zatím neoficiální otevření muzea věžáků. I když jsem v minulém roce byl při přípravách v místnostech několikrát, věděl jsem, co nás dnes čeká, musím říct, že, finální verze předčí všechna očekávání. Je to prostě pecka. Expozice je vypiplaná do posledního detailu, za což patří díky především lidem ze spolku Halda, který také bude zajišťovat prohlídky muzea.

Zrekonstruovaný je podzemní kryt, jeden z bytů a vstupní atrium. Návštěvníci se dostanou také na střešní terasu. Cílem bylo, vše uvést do původní podoby. Tedy aby si návštěvníci připadali jako na konci padesátých let, kdy se do nových domů začali stěhovat noví obyvatelé.

Ještě na poslední chvíli se mi podařilo změnit jeden detail, a tak vás v krytu civilní obrany hrají pořádné budovatelské písně. Pochod mladých brigádníků a Zítra se bude tančit všude. Mám z toho opravdu radost.

Čtrnáctého března bude jediné muzeum podobného typu v České republice otevřeno oficiálně. Další etapy v podobě infocentra, které se nyní projektuje a vyhlídkové věže na střeše budeme realizovat postupně v dalších letech.

Hodně lidí a troufnu si říct, že i Kladeňáků netuší, jak unikátní stavby tady máme. To je škoda. Nově otevřené muzeum to určitě pomůže změnit.

Abych nezapomněl. Krom spolku Hlada si velké poděkování si zaslouží kladenský patriot, kterým je tajemník magistrátu Zdeněk Slepička, ten s nápadem přišel.

Když se teď vrátím na začátek. Představte si, že za vámi do Kladna přijede návštěva. Kam je vezmete? Co jim ukážete? Od čtrnáctého března jim můžete ukázat Muzeum věžáků Kladno. V kladenském zámku byla v minulém roce otevřena zrekonstruovaná pracovna opata a podzemní štola. Petra Melčová připravuje muzeum které ocení děti i dospělí. Půjde v něm hlavně o Krtečka jehož autorem je kladenský rodák Zdeňek Miler a ani tady to nekončíme… ale to bych už vyzradil moc… Kladno má neuvěřitelný potenciál, jen ho musíme využít.