Skip to main content

Aby vám nic neuniklo

Souhrn nejdůležitějších informací z Kladna každý měsíc do mailu.

  Definitivní konec budovy v Americké, město navrhuje změny územního plánu, jsou pozastaveny opravy zimáku, dozvíte se, co se děje s modernizací trati a jak chceme řešit černé skládky v lese.

  To je ve zkratce leden na Kladně.

  Ubytovna v Americké

  V roce 2019 se nám podařilo dohodnout na ukončení provozu ubytovny v Americké. Místo téhle budovy, aby měl vyrůst nový dům s normálními byty, což bylo asi to nejlepší řešení celé situace. Důležité je, že tahle ostuda zmizí a to nadobro.

  Změny územního plánu

  Na úřední desce města je vyvěšen nový návrh změn územního plánu. Na jedné straně přísná regulace, která zasáhne mnoho vlastníků nemovitostí ve městě kdy jim znemožní nebo minimálně zkomplikuje nakládání s vlastní nemovitostí. A tak například tyto budovy jsou prohlášeny za hodnotné což v budoucnu majiteli zkomplikuje jejich rekonstrukci či přestavbu. Budova přes ulici takové regulaci nepodléhá. Podle jakého klíče zpracovatel postupoval nezjistíme.

  Na druhé straně na jiných místech hlavně v Kročehlavech změny deregulují výšku výstavby a umožní výstavbu zahustit a zvýšit.

  Připomínky můžete posílat do 4.března.  A jako vždy pokud chcete být v obraze o tom co se na Kladně děje, přihlaste si odběr novinek v odkazu pod videem.

  Dotace na zimák

  V lednu jsme se dozvěděli, že vedení největšího krajského města nikdy o ničem s hejtmankou kraje nejednalo. Asi není překvapivé, že kraj žádný dotační program nevypsal a dotaci tedy neposlal.

  Co se stane teď a hrozí, že se zimák nedostaví? Ne. Zimák se dostaví.

  Na jednu stranu chápu rozmrzení vedení města, které naletělo slibotechnám z ANO. Nebyli sami.

  To nic nemění na faktu, že Kladno se bez spolupráce s krajem a státem neobejde. Takhle se ta hra prostě nehraje. Většina lidí nejpozději v pubertě, zjistí že než si hrát sám se sebou je nuda a lepší mít na hraní ještě někoho. A podobné je to v politice.

  Na příkladu jiných měst je dobře vidět, že pokud dobře funguje spolupráce s krajem a státem, je to pro město přínosem.  Dotace z kraje tam na zajímavé projekty proudí a díky tomu pak městům zbývá více peněz na zlepšení stavu vlastních silnic, chodníků nebo stavbu parkovacích míst.

  Myslím, že čím dříve tyhle nesmyslné války skončí, tím lépe pro všechny.

  Modernizace trati Kladno – Praha

  V minulém týdnu proběhla médii zpráva Správy železnic o tom, že práce na modernizaci trati Kladno – Praha v tomto roce nezačnou.

  Proč? Před volbami se podobně jako v případě zimáku objevil slib zahájení modernizace trati na úseku Kladno Ostrovec – Kladno v tomto roce. Jenže. I když bývalý ministr dopravy Havlíček zahájení stavby sliboval, ani v jím navrženém rozpočtu na něj nebyly peníze.

  Okamžitě jsem ještě tentýž den kontaktoval ministra dopravy.  Podle něj bude modernizace trati Kladno – Praha v tomto roce zahájena etapou Bubny. Pokud se bude vyvíjet dobře rozpočet, bude Kladenská etapa zahájena v příštím roce.

  Každý problém může znamenat i příležitost. Vzhledem ke zpoždění, které díky výměně na radnici nabrala projekce cyklostezky do Prahy, která by měla trasu železnice kopírovat, tímhle získáme trochu času k dobru. Tak doufejme, že dopadnou dobře volby v září, a budeme se moct pustit do práce na cyklostezce.

  Černé skládky v lese

  V jedné diskusi jsem zachytil fotky černé skládky na kraji cesty. Hnus. Co s tím?  Nastartovali jsme stránku, kam je možné tyhle problémy hlásit jenže. Dlouhodobý postoj úřadu je takový, že pokud je nepořádek na cizím pozemku, upozorní majitele, aby ho na své náklady uklidil. Donutit ho ale nemůže. Ono to dává smysl. Nikdo z nás neplatí sousedovi uklízečku. Jenže i když to dává smysl, neřeší to problém.

  Částečně jsme to řešili, když jsme dvakrát za rok udělali dobrovolnickou akci kdy lesy čistili dobrovolníci.  I když se svozem pomáhal sponzor a město platilo skládkovné na ten objem to nestačí.

  A víte co? Podle mě by v tomhle město mělo zavřít obě oči a prostě ten bordel nechat uklidit.

  Ano takový postup nebude úplně košer podle pravidel, ale to ještě neznamená, že to to není správně pro lidi a o ty by mělo jít především. Ty dobrovolnické akce ukázaly, že pokud se někde skládka uklidí, většinou už tam nevznikne.

  Takže budeme v návrhu rozpočtu prosazovat, aby se provedl i na úklid příměstských lesů už tento rok na jaře a aby se to dělalo každý rok.