Skip to main content

Nejdůležitější hlasování roku. Rozpočet. Ve zkratce. Kladno je jak parník. Všichni vidí, jak se blíží ledovec, ale kapitán se rozhodl, že ještě zatopí pod kotel.

Zastupitelé dnes odhlasovali rekordní úvěr. Přesouvají peníze z budoucnosti, do současnosti. Žádná fuška to není, problém je, že v budoucnosti budou chybět.

Souhrn situace. Díky odpovědnému hospodaření ODS (nutno se pochválit neb nikdo jiný to za nás neudělá ) v době krize, mělo Kladno zůstatek z minulých let více než 150 milionů. Na konci roku se poté nepotvrdil krizový scénář propadu ve výběru DPH a město díky tomu získalo dalších 120 milionů do rozpočtu. Předávali jsme radnici s 270 miliony v pokladně.

Proč jsme šetřili? Kdo šetří, má za tři. Peníze jsme z velké části šetřili na využití v dotačních programech na opravy veřejných ploch, které budou vypsané až v dalším programovém období. Tedy od 2022. Silnice, sídliště, parkoviště atd… Za každý investovaný milion jsme mohli dostat jeden až dva z dotací.

Kde je problém? Pokud vše půjde podle plánu, který dnes vedení města schválilo, VŠE výše uvedené Kladno utratí tento rok, k tomu si město vezme úvěr 320 milionů a prodá většinu městských pozemků.

Za jeden rok se vyčerpají všechny rezervy. Obce si nemůžou půjčovat donekonečna. Dluhová brzda, která zabraňuje tomu, aby se samosprávy zadlužovaly více než na 60 % příjmů, bude na Kladně téměř vyčerpána. Jednou dojdeme do bodu, kdy bude nutné škrtat v provozních výdajích nebo bude město upadat.

Nechci kritizovat investice. Mnohé jsou potřeba nebo se lidem budou líbit. Co je ale problém je absence těch klíčových, a to i ve výhledu na další roky. Bude nutné opravit Sítenský most za více než 200 milionů, fasády Věžáků odhadem za 300, k tomu máme ohromný historický dluh na opravě infrastruktury (chodníky, silnice, sídliště …) který si Kladno táhne ještě z éry komunismu.

Nemá smysl naříkat. Prostě to tak je a bude zejména na vedení města, které vzejde z voleb v příštím roce, jak si se situací poradí. Zvládnout se to dá.