Skip to main content
Články

Kladenské zastupitelstvo bod hazard na Kladně

By 14. 12. 202012 července, 2021No Comments

Za dva roky jsme snížili počet automatů ve městě z 819 na 549. Pokud by vydržela koalice, příští rok by na Kladně nebyl jediný automat. Za sebe si dokážu představit, že hlasuji pro provoz kasin, která si drží určitý standart, reguluje se počet automatů uvnitř a jejichž fungování neobtěžuje lidi v okolí. Jako příklad uvedu kasino v Oáze. Přičemž tyto provozy nad rámec toho, co odvedou do rozpočtu na daních, sponzorují i místní sportovní kluby.

Takový návrh nebylo možné prosadit. Šlo o střet dvou poloh, které jsou z mého pohledu extrémní.

Na jedné straně vedení města (Volba pro Kladno a KSČM) kteří dávají licenci každému, kdo o ni požádá. Tento postup vydávají za regulaci hazardu ve městě. Naposledy regulace v podání VpK, KSČM a ANO skončila tak, že se počet automatů ve městě zvýšil z 650 které tu byly v roce 2014 na 819 v roce 2018. To vedlo k nárůstu počtu nepřizpůsobivých, problémy s bezpečností… Na místech, kde byla herna přímo v sídlišti, jsme stížnosti lidí bydlících kolem řešili neustále a jediné, co pomohlo, bylo ukončení provozu.

Podle primátora ale nejsme kriminální město a není tady problém s hernami. Problém je se zastavárnami.

  • Vedení města navrhlo povolit herny na 12 místech, přičemž na každé adrese může být libovolný počet automatů.
  • Argumentaci výpadkem příjmu z hazardu do rozpočtu chápu. Městům vypadnou příjmy, to je ale něco s čím se potýkají i jiná města kde je hazard zakázaný a fatální to není.

Další argument, který určitě zazněl je, že zákaz vede ke vzniku černých heren. Ten je mnohokrát vyvrácený. Praxe v jiných městech ukázala, že pokud černé herny vzniknou, tak jich je jen několik přičemž, je celníci velice rychle odhalí a zavřou.

Co naopak nechápu, je fakt že podklady, které předkládá rada města jsou záměrně zkreslené. Pro něco takového nemůže nikdo racionálně uvažující hlasovat.

  • A není to poprvé, co něco podobného Volba pro Kladno dělá. Podobná situace se byla například při hlasování o Globusu, kdy zfalšovali výsledky průzkumu veřejného mínění. Na druhé straně Spojenci (TOP09), STAN, Piráti a SPD prosazují úplný zákaz.
  • Znamená to výpadek v rozpočtu a příjmech klubů, přičemž už neřeší jak město peníze, o které město a kluby přijdou, nahradí.
  • Chápu důvody, proč omezovat hrací automaty které jsou naprogramované tak aby lidi obírali o peníze.

Ani tento extrém podle mě není ideální cesta. Nevidím důvod, proč zakazovat například Poker a živé hry. Politika by měla být o kompromisu. Ani jeden z pólů není pro město a jeho obyvatele ideální.

Povolení dvanácti heren ve městě jsem nepodpořil. Kladenští zastupitelé o tomto problému vedou boj už roky. Jednou tak, podruhé je to jinak. Padl návrh na referendum o hazardu ve městě, které by proběhlo zároveň s volbami do poslanecké sněmovny. Ten jsem podpořil. Nicméně koalice Volby pro Kladno, KSČM a ANO referendum většinou hlasů odmítla.