Skip to main content
Články

Kladenské zastupitelstvo bod bydlení na Růžovém poli

By 14. 12. 202012 července, 2021No Comments

Na Růžovém poli vyroste Globus. Dnes jsme se dozvěděli, že stavba začne už na jaře 2021. Následně mezi obchodem a katastrem obce Přítočno zůstane kousek pole. Přítočno ze své strany plánuje obytnou čtvrť.

Zůstane fragment pole a je otázka, zda něco takového bude pro zemědělce rentabilní obdělávat. Ideální by bylo, aby zástavba na Růžovém poli navazovala na stávající domy. To se nestane. Volba pro Kladno spolu s komunisty vznik Globusu posvětila těsně před volbami v roce 2018. Nyní mu nestojí nic v cestě.

Otázka tedy je, co bude na poli směrem na Přítočno.

Volba pro Kladno spolu s KSČM a přeběhlíky z ANO navrhla zrušení rezervy a bytovou zástavbu. Bavíme se o výstavbě po etapách, která bude probíhat zhruba 8 let. Spojenci a STAN tento záměr v bývalé kolicí blokovali.

Návrh na stavbu bytů je podle STAN a Spojenců špatný, bohužel za dva roky nepřišli s návrhem, jak se k rozvoji této lokality do budoucna postavit. Za ODS jsme byli ochotni výstavbu bytů za určitých podmínek ochotni povolit.

Po několika jednáních investor na tyto podmínky přistoupil. Krom bytů jsme dohodli, že na náklady investora bude postavena nová školka, prostory pro služby, developer měl dát městu příspěvku na navýšení kapacity čističky a bavili jsme s i o možnosti novou čtvrť pojmout jako ukázkový PED (Positive Energy District). Tedy něco, co by se dalo nazvat čtvrtí budoucnosti, která dokáže být energeticky soběstačná + dodávat energii do města. Ve světě jich moc není a na Kladně by tak mohlo vzniknout něco opravdu unikátního. Pro vznik takové čtvrti je potřeba, aby vedení města bylo ochotné do takového projektu věnovat svou energii a investor byl ochoten to ve zmíněném standardu financovat …

Podle mě je pro město přínosnější, aby vznikla bytová výstavba, než další haly … přičemž developer, který má o uvedenou plochu zájem (finská firma YIT) má slušné reference v Praze a dá se očekávat, že výsledkem bude kvalitní bydlení. Stávající vedení města předkládá návrh podobný tomu, který jsme projednali my.

Hlasovalo se o dvou bodech. Změna územního plánu a plánovací smlouva.

1. Změna ÚP: I když na výsledku můj hlas nic nezměnil, hlasoval jsem pro změnu územního plánu. Tedy pro to, aby plocha byla do budoucna určená na výstavbu bytů. Jde o první krok z mnoha. Následně musí vyjmutí plochy z územní rezervy posvětit kraj, kde mají tuto agendu nově na starosti Piráti.

2. Pro plánovací smlouvu jsem v této podobě hlasovat nemohl. Smlouva, ve které město nemá stanoveny sankce v případě, že investor svůj závazek nesplní, nedává smysl.