Skip to main content

Dnes je tomu 90. let, co se stal starostou Chicaga Antonín Josef Čermák. Syn přistěhovalců, kteří z Kladna utekli do USA po krachu na Vídeňské burze v roce 1873. Čermák jako jeho otec pracoval v dolech, následně do konce století vedl vlastní povoznictví. Koncem století předal obchod rodině a začal se věnovat politice, kde se za třicet let vypracoval až na starostu Chicaga.

 

Město, které v tu dobu mělo díky Al Caponemu pověst ráje gangsterů, přebral ve velkých finančních problémech. Musel se vypořádat s daňovou stávkou nebo neschopností města platit učitelům a za základní služby.

Čermák zemřel na následky střelného poranění po atentátu v roce 1933.

Italský přistěhovalec Zangara spustil palbu na ve chvíli, kdy Čermák mluvil s prezidentem Rooseveltem. Bylo zraněno několik osob a mezi nimi i Čermák, kterého výstřel zasáhl nejvážněji do hrudníku.Čermáka naložili k Rooseveltovi do auta a spěchali s ním do nemocnice. Později ho Roosevelt navštívil, a po celou dobu jeho vyšetření zůstal v nemocnici. Zde mu Čermák řekl, že je rád, že střela zasáhla jeho, a nikoli Roosevelta. Na to mu Roosevelt odpověděl, že teď je důležité jeho uzdravení, protože země potřebuje takové lidi, jako je Čermák.

Po smrti Čermáka se objevily spekulace, že atentát byl směřován právě proti Čermákovi, kterého se snažila zbavit chicagská mafie. Tyto spekulace však nikdy potvrzeny nebyly.
U nás v rodině se traduje, že Čermákovi, kteří na konci devatenáctého století emigrovali, byli jednou větví naší rodiny. Nevím, jestli je to pravda nebo ne, moje babička je sice rozená Čermáková ale ověřené to nemáme a pravděpodobně se něco podobného traduje u všech Čermáků, kteří tu žijí.

My samozřejmě při návštěvě Chicaga návštěvu Čermákovic hrobky nemohli vynechat. Zdravím Hertu a Kallyho ?

Ať už to je jakkoliv, myslím, že jeden z našich nejvýznamnějších rodáků, by si zasloužil důstojnější připomínku než malou desku mezi paneláky na ČSA.

 

Aby vám nic neuniklo

Souhrn nejdůležitějších informací z Kladna každý měsíc do mailu.