Skip to main content

Když jsme se rozhodovali, jak se k rekonstrukci postavit, vybírali jsme podle jednoduchého pravidla. Pro Kladno to nejlepší. Oslovili jsme tedy Josefa Pleskota. Špičkového architekta, autora návrhu revitalizace Dolní oblasti Vítkovic, nebo například rodinného domu Petra Kellnera. Ten nakonec souhlasil a stane se tak autorem architektonicko-technického řešení nového mostu přes Sítenské údolí.

Moc bych si přál, aby tohle byl pomyslný počátek nové éry. Doby kdy na Kladně začnou vznikat stavby, které tu budou i za několik generací a budeme na ně patřičně hrdí jako můžeme být hrdí například na věžáky, které začaly vznikat ve třicátých letech minulého století. 

Kolem stavby nového Sítenského mostu koluje hromada fám. Takže fakta:

  • Most byl postaven v roce 1966 s plánovanou životností 50 let. V tuto chvíli tedy již mírně přesluhujeme.
  • Nový most NEBUDE užší. Prostě ne. Posudky sice ukazují, že při stávajícím provoze by stačil most, který bude mít dva pruhy ale nový most stavíme na sto a více let. Chceme, aby tam byla rezerva i za cenu vyšších nákladů chceme zachovat stávající dopravní režim.  
  • Most nepadá. Byla dokončena údržba, aby se v mostovce nedržela voda. Podle statika máme v tuto chvíli zhruba čtyři roky na projekci. Poté budeme muset postavit most nový nebo na stávajícím výrazně omezit provoz.
  • Bylo možné zachovat stávající most nebo jeho části? To možné nebylo. Nový most stavíme na sto a více let. Oprava by byla finančně náročná a životnost mostu by prodloužila pouze o několik málo let.

Co v tuto chvíli řešíme?

  • Architekt Pleskot pracuje se svým týmem na architektonicko – technickém řešení nové stavby, včetně návazností do údolí.
  • Zároveň s tím připravujeme soutěž na další projekční práce. Projektanti a statici budou návrh architekta finalizovat.
  • Prověřujeme, zda by bylo možné stavět a bourat na etapy tak, aby byla zachována průjezdnost alespoň kyvadlově.

Máme hotové průzkumy statické, probíhají geologické průzkumy a zaměření Sítenského údolí.

Mám ohromnou radost, zároveň chci poděkovat všem kteří se na přípravě podílí.