Stará štola u Kročehlavského pivovaru

Detaily ke štole, kterou objevili minulý týden při práci na propojení Panské louky a Sítenského údolí.
Popis a fotky vnitřní části jsou od pana Loha který prováděl speleologický průzkum. Na fotkách potom můžete vidět staré mapy z roku 1937 kdy byl celý systém odvodu vody zřejmě ještě funkční.

Popis: Pravděpodobně se jedná o vodní dílo odvádějící vodu ze svahu nad tělesem Kladnesko – Nučické dráhy. Chodba je do výšky 95 cm vyzděná z pískovcových bloků. Klenutí chodby je z pálených cihel v gotickém tvaru klenby. Šířka chodby ve spodní části je 125 cm. Naměřená výška 210 cm. Celková délka chodby je 510 cm.

Ve východní části chodby je zazděné ostění z pískovce. V levém sloupku je osazený pant na dveře. Tento vchod se nachází zhruba 40 cm pod povrchem terénu. Dva metry od vchodu je z pískovce vyzděný pravděpodobně vodní přeliv 50 cm vysoký. Západní část chodby končí vyzděným čelem. Stejně jako boky chodby je spodek čela vyzděný z pískovce. Vrchní část cihelného zdiva není navázána na klenbu. Čelo Vypadá jako by bylo dozděno dodatečně. Nad pískovcovým zdivem prochází chodbou ocelová trubka průměr 100 mm.

S největší pravděpodobností bude tato chodba pokračovat směrem do svahu odkud je přivedená ocelová trubka jako přívod vody pro pivovar.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s